Doktor Ersoy: Kırşehir Tüp Bebek konusunda artık daha bilinçli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Sait Ersoy Kırşehir Express gazetesine konuştu
Bu haber 2019-10-24 13:15:56 eklenmiş ve 9022 kez görüntülenmiştir.

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Soner Demirbaş'a Kırşehir'de yapmış olduğu çalışmalarla ilgili bilgi veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Sait Ersoy 1973 Kırşehir doğumlu olduğunu ifade ederek ilk, orta ve lise öğrenimini Kırşehir'de tamamladığını belirterek 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduğunu ve Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda çalıştığını ifade etti.

            Sırasıyla Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir'de hizmet veren Ersoy Ankara'da da yarı zamanlı hizmet vermeye devam ettiğini belirtti. 2011 yılında Kırşehir halkına hizmet vermek için çalışmalarını başlatıp müracaat ettiğini ancak türlü engellemelerle karşılaştığını belirten Ersoy 2012 yılından beri aralıksız olarak Ahi Evran Mahallesi Mehmet Ali Yapıcı Bulvarı Türkmenoğlu İş Merkezi Kat 4'te özel muayenehanesinde hizmet verdiğini dile getirdi.

            Ersoy bugüne kadar ilimizde yaklaşık olarak 500 tüp bebek ve aşılaması yaptığını dile getirerek bu noktada hastalarının bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi noktasında da hizmet verdiğinin altını çizdi. Amacının bu konuda Kırşehir halkının başka şehirlere giderek zaman ve para kaybının da önüne geçmek olduğunu söyleyen Ersoy, bu konuda hayli ilerleme kaydedildiğini de vurguladı.

            Tüp bebek konusunda erkeklerde sperm azlığı ve kadınlarda yumurta azlığının önemli faktör olduğunu belirten Ersoy, bu sorunu yaşayanlarda ve de çikolata kisti (endometriozis) bulunan hastalarda tüp bebek tedavisinin uygun olduğu bilgisini verdi.

            Günümüzde olumsuz beslenme koşullarının ve türlü kimyasalların insan organizmasını ve üretkenliğini etkilediğini söyleyen Ersoy, bu durumun özellikle erkeklerde kısırlığa neden olduğunu da belirtti.

            19-42 yaş aralığındaki kadınlarda tüp bebek uygulamasının yapılabildiğine değinen Ersoy, evlilik yaşının ilerlemesi-gecikmesi, erkeklerde kısırlık, çalışma hayatı nedeniyle kadınların daha geç çocuk sahibi olmak isteme gibi tıbbı ve sosyolojik koşulların tüp bebek konusunu gündeme getirdiğini de ifade etti.

            İnsan sağlığı için zararlı olan kimyasalların vücuttaki toksit maddeleri arttırdığını ve bu durumun erkeklerde sperm sayısının ve kalitesinin azalmasına neden olduğunu söyleyen Ersoy, olumsuz koşullar öncesi gelişen teknolojiyle birlikte özellikle geç kadınlarda yumurta dondurma tedavisini de gündeme getirdiğini belirtti.

            Erken yaşta lösemi tespit edilen kadın ve erkeklerde sperm ya da yumurta dondurulmasının; radyoterapi ve kemoterapiye girmeden, sonraki dönemlerde kullanılmak üzere hayata geçirildiğini aktaran Ersoy tekrarlanan gebelik kayıplarında da tüp bebek uygulamasını gündeme getirdiğini söyledi.

 

            Ersoy, Kırşehir'de genetik danışmanlık hizmeti de verdiğini altını çizerek normal yolla dahi çocuk yapılabilecek durumlarda temiz ve sağlıklı genlerin seçilmesinin ve sağlıklı bebekler dünyaya getirilmesinin önemini vurguladı.

ETİKETLER : Sait Ersoy Kırşehir Kadın Hastalıkları Doğum Uzman Jinekolok Doktor Kırşehir Tüp Bebek
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi