BİR ESNAFTAN FAZLASI


Bu makale 2017-01-23 12:49:11 eklenmiş ve 9835 kez görüntülenmiştir.
AHİLERİN ÇIRAĞI; İbrahim ALPTEKİN

Dost Eczanesi'ne, eczane ismini aratmayan dostça bir karşılama ile adım atıyoruz... Bu hafta eczacılık mesleğini; 34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa ile konuştuk.

            Eczacılık, kazanılması kadar bitirilmesi de bir hayli zor olan bölümlerin başında gelmektedir. Eczacılık Fakülteleri'nde 5 yıl boyunca; ilaç hammadde ve üretim teknikleri, ilaçların kullanımları gibi farklı bilgilerin yer aldığı dersler verilmektedir. Ayrıca Tıbbi Biyoloji, Biyokimya, Tıbbi İlk Yardım gibi kapsamlı dersler de bulunmaktadır.

            Eczacılar, ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadarki aşamalarda etkin şekilde görev almaktadırlar.

             Ekonomik sorunlarla boğuşmak durumunda olan eczacıların, birer perakendeci gibi davranmak zorunda kaldıklarını belirten Halil Durukafa; bu sebeple de mesleklerinin tıbbi yönünü gerektiği kadar uygulamakta zaman zaman zorlanabildiklerini açıklamaktadır. Dolayısıyla eczacıları ekonomik problemlerle meşgul etmek halkın zararına olmaktadır.

            Ağır bir üniversite dönemi geçirerek iyi eğitim aldıklarını anlatan Eczacı Halil Durukafa, sahip oldukları donanımı halka rahatlıkla sunabilmek için önlerindeki engelleri aşabilmenin önemini vurgulamıştır. Ekonomik ve sosyal problemler, eczacıların bilim ve sağlığa olan ilgi ve yönelimlerine zarar verebilmektedir.

            Halil Durukafa; eczacılığın çok yönlü bir meslek olduğunu dile getirmektedir. Halkın kimi zaman adres sormada kimi zaman da dilekçe yazılımında yine eczanelere danıştığı belirtilmektedir. Sağlık danışmanlığı alanı da eczanelerin üstlendiği bir başka görev olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastaneye gitmeden önce eczanelere uğrayan insanlar, mevcut sıkıntılarını anlatarak hangi branşa görünmeleri gerektiği konusunda bilgi almaktadırlar.

            Altı senedir Yönetim Kurulu üyeliğinde bulunduğunu belirten Halil Durukafa, Kırşehir ilinde toplamda elli üç noktada bulunan eczanelerin bireysellikten çıkarak yönetimlerinde bağımsız olmaları şartıyla genel bir noktada tek bir eczane gibi davranabilme yetisini kazanabilmelerinin önemine vurgu yapmaktadır. Eczaneler arasındaki bu birlik de halka daha iyi hizmet sunmaya etkin katkı sağlayacaktır.

             Görevlerinin halka en iyi şekilde hizmet etmek ve birikimlerini aktararak insanları bilgilendirmek olduğunu vurgulayan Halil Durukafa, bu bilinçle çalışmanın her meslek grubu için önemli olduğunu belirtmiştir.

 

            Nâzım Hikmet'in dediği gibi: "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine..."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi