EVET, ÇÜNKÜ…


Bu makale 2017-04-04 12:31:46 eklenmiş ve 10440 kez görüntülenmiştir.
HUKUKTAŞ; Av. Bülent DEMİRBAŞ

16 Nisan’da Türkiye için çok önemli bir dönüm noktası. Hükümet sistemimizi değiştirmek için sandık başında olacağız. Ancak ve maalesef bu referandum hakkındaki tartışmalar içerikten ziyade iftiralar ile yürümekte, ülkenin ve milletin demokratik olgunluk ve bilgi göstergesini olumsuz etkilemektedir. Bilimsel analiz ve tartışmalar yerine partilerin geçmişteki siyasi söylem ve kavgaları sırasında söylenmiş sözleri üzerinden anayasa tartışmaları yapmak ülkenin bilinç seviyesi açısından kabul edilir değildir, ülkeni ve milletin seviyesini aşağılayıcıdır.

            Hukuki nosyon ile incelendiğinde değişikliğin ülke menfaatine olduğu anlaşılacaktır. En çok çarpıtılan ve bu yüzden en çok tartışılan en önemli birkaç maddeye değinelim;

 1)      Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin keyfi uygulama olacağı ve tek adamlık olduğu iddia ediliyor. Oysa bu yasama yetkisi değildir. TBMM tarafından yasa ile düzenlenmiş alanlar dışında yürütmenin işleyişini kolaylaştırmak için çıkarılabiliyor. TBMM bu konuda yasa çıkardığında kararname yürürlükten kalkıyor. ABD başkanlık sisteminde olan hiçbir yasal sınırı denetimi olmayan icrai emirden (executive order) çok daha demokratik ve hukuki.

 

2)      Yeni değişiklik ile gelecek eş anlı seçim yenileme de sanki keyfi meclisin feshine yol açacağı iddia ediliyor. Ancak yasal düzenleme buna ancak olağanüstü ve kriz zamanlarında cevaz veriyor. Hem Cumhurbaşkanı hem de Meclis bu konuda karar alabiliyor ve aldığında karar alan kendi görev süresini de sona erdiriyor. (check and balance)

 

3)      Cumhurbaşkanı mevcut sistemde sadece vatana ihanetten o da meclisin ¾ oyu ile yüce divanda yargılanabilirken yeni sistemde hem Cumhurbaşkanı, hem yardımcıları hakkında meclisin 3/5 oyu ile soruşturma açılabilecek 2/3 ile yüce divana sevk edilebilecekler ve hukuki, siyasi görev alanı ile ilgili her konuda yargılanabilecekler.

 

4)      Ayrıca seçim sonrası yaşanan koalisyon tartışma ve pazarlıları tamamen tarih olmakta ve istikrarlı ve güçlü hükümet kuruluşu sistemi dönemi başlamakta, askeri mahkemeler tamamen kalkmakta ve yargı sivilleşmekte, eline silah verilip ülkesi için şehit olma yaşına geldiği kabul edilen 18 yaşındaki gençlere meclise de girme hakkı verilmekte, yargı bağımsızlığının yanına tarafsızlığı ilkesi de eklenmektedir.

 

5)      Hayır için en önemli dayanak gösterilen mahalli idarelerin çalışmasını düzenleyen 127. maddenin son paragrafındaki tek kelimelik değişikliğin eyalet sisteminin önünü açacağı iddiası tamamen bir hukuki cehalet veya kötü niyet barındırmaktadır.

Bahse konu maddenin şimdiki şekli;

             “Mahalli idarelerin belirli kamu hizmetlerinin görülmesi amacı ile, kendi aralarında Bakanlar Kurulunun izni ile birlik kurmaları, görevleri, yetkileri, maliye ve kolluk işleri ve merkezi idare ile karşılıklı bağ ve ilgileri kanunla düzenlenir. Bu idarelere, görevleri ile orantılı gelir kaynakları sağlanır.”

 Değişiklik istenen hali;

             “Mahalli idarelerin belirli kamu hizmetlerinin görülmesi amacı ile, kendi aralarında Cumhurbaşkanının izni ile birlik kurmaları, görevleri, yetkileri, maliye ve kolluk işleri ve merkezi idare ile karşılıklı bağ ve ilgileri kanunla düzenlenir. Bu idarelere, görevleri ile orantılı gelir kaynakları sağlanır.”

            Açıkça görülmekte ki mahalli idareler kamu hizmeti için kendi aralarında birlik kurmaları şimdi bakanlar kurulu kararı ile yapılırken, değişiklik ile Cumhurbaşkanı onayı ile yapılacak ve her iki halde de kanunla düzenlenmekte, yani güç mecliste olmaktadır. Kaldı ki anayasanın korunan ilk 3 maddesi eyalet sistemini kesinlikle mümkün kılmazken iddiaların tamamen dayanaksız çarpıtma olduğu anlaşılmaktadır.

            Bu yazıya eklenecek daha çok husus var. Ancak hulasası 16 Nisan’da oylanacak Anayasa Reformu Ak Parti ve MHP ortak çalışması olup ülke zararına olduğunu akıldan geçirmek bile büyük hatadır. Milletimiz konuyu daha bilimsel ve hukuki analiz ettiğinde devletin ve milletin bekası, daha güçlü bir Türkiye için tereddütsüz EVET yönünde oyunu verecektir.

             ''Sonuna kadar devlet, sonsuza kadar millet; 16 Nisan’da EVET.''

 

*:  MHP İl Genel Meclisi Üyesi

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi