FAYTONLAR AĞLIYOR - CİHAN BAKTIR AYDIN


Bu makale 2020-01-20 10:37:55 eklenmiş ve 572 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

Çocukluğumda yaşadığım şehirde faytonlar olurdu. Çok severdim onlara binmeyi, atların çıkardığı nal sesleri tıkıtık tık tık hep kulaklarımda çınlar, arabacıların dudaklarını büzerek “burddd” diye çıkardığı garip sözcükler, eyerleri çekilen atların, o haşmetli, kibar, bir kalem inceliğindeki bacaklarıyla , yavaşça durmaları bende şaşkınlık uyandırırdı. Yürüyerek gittiğim çarşıdan mutlaka bir bahane yaratarak o güzel atlı arabalarla dönmek isterdim.

            Benim sözünü ettiğim yıllarda taksiler az kullanılırdı. Hem o atların çektiği arabaya bindiğinizde kendinizi farklı hissederdiniz. Sanki bir yüzyıl geriye giderdiniz. Tabaklar sokaktaki evde zaman zaman annemle babamla sohbet eder, mikrofonda tiyatro dinlerdim. Kardeşlerim ve ablalarım evlenip başka şehirlere gitmişlerdi. Okuldan eve geldiğimde hep kardeşim olsa, onunla paylaşsam düşüncelerimi, zevklerimi ve kelime oyunlarını diye düşünürdüm. Kısacası yalnızlık çekerdim. Her ne kadar okuldaki arkadaşlarımla bir çok şeyi paylaşıyorsam da yeterli olmuyordu.

            Özellikle ortanca ablam ve çocukları eve geldiğinde çok neşelenirdim. Sevincimden çığlıklar atmak gelirdi içimden. Genellikle onlar yaz tatillerinde bize gelmeyi tercih ederlerdi. Tabii otobüsten indiklerinde tercihleri yine faytonlar olurdu. Yeğenlerimin de çok hoşuna giderdi. Eminim içlerinden biri atın nal seslerini sayardı. Çabucak gelmek için. Ya da matematiğe meraklı olduğundan! Benim oda sokağa bakardı. Akşam üstleri sessizlik kaplardı, her yanı. İşte o zaman ritmik bir şekilde duyardınız nal seslerini. Yaklaştıkça onlar ben de sayardım atların adımlarını.

            Bir, iki, üç, dört... Sonra “üfff” diyerek fırlardım sokağa. Kucaklaşmalar, gülüşmeler, koşarak eve girmeler. Çocukluk işte... Benim eski tip bir pikabım vardı, hep birlikte dinlerdik şarkıları. O zamanlar aranjmanlar modaydı. Erol Büyükburç’un Mürüvvet’i, Füsun Önal’ın Senden Başka’sı, Ajda’nın parçaları, God father, does were the days... hayran olduklarımızdı. İster istemez yeğenlerim benim sevdiğim şarkıları beğeniyorlardı, aynı zevkleri paylaşıyorduk. Belki de benim beğenilerime katılınca onları daha çok seveceğimi düşünüyorlardı.

            Armutlu bahçeye gittiğimizde, ceviz zamanı onlara ceviz oyardım. Armutları, yoncaları, çiçekleri gösterirdim. Birlikte dört yapraklı yonca arardık. Ortak zevklerimizden biri de hayvan sevgisiydi. Bizim evde, hep bir kedim olurdu benim. Onunla oynanan oyunlar, bir neşe kaynağıydı ve eğlenceli bir uğraştı. Sanırım benim onlara öğretmeye çalıştığım bu sevgi yıllar içinde de devam etti. Şiir okurdum onlara, çok hoşlarına giderdi. İçlerinde küçük olan erkek yeğenim Emre son derece duyarlıydı, bu konuda. Sonraki yıllarda da aynı şairleri beğendik. O transistörlü radyonun çıkardığı güzel sesleri aynı hazla dinleyemedik en gelişmiş teyplerde.

            Basit, sade, yalın bir o kadar da eğlenceli ne ise paylaştık yeğenlerimle. Emre durmadan okurdu, ne olursa. Okula gitmeden önce de okurdu. Yerde bir kağıt parçası bulduğunda, hemen alır, sanki bir vücudun anatomi haritasına bakıyormuş gibi. Sakin sessiz bir çocuktu. Ama yine de bendim önemli olan, hangisi benim dikkatimi çekmeyi başarırsa, mutlu olurdu. Ben de onlarla birlikte büyümekten çok mutluydum. Sokak oyunlarını da oynardık. Çelik çomak, çizgi, istop gibi. Fakat bize en çok zevk veren müzik ve benim yapmaya çalıştığım danslardı. Emre çocukça sesiyle derhule şarkısını söyler, biz de gülerdik. Zaman zaman babam da katılırdı şarkılarımıza.

            Yeğenlerimin eve dönme anlarında bir hüzün kaplardı içimi. Daralırdım. Üzülürdüm kısacası. Tıpkı bu satırları yazdığım an gibi. Dönüşleri yine faytonla olurdu. Tıkıtık, tıkıtık nal sesleri... Telaşla bavulların konması, sarılmalar... Faytonun arkasında su dökmeler yerlere. Çabucak gidip, yerlerine ulaşsınlar diye. Geldiklerindeki sevinç, gittiklerinde hissettiğim hüzün faytonların bile ağladığını düşündürürdü.

            İşte şimdi de AĞLIYOR FAYTONLAR YOKLUĞUNDA EMRE’NİN.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi