DOYUMSUZLUK ÜZERİNE


Bu makale 2020-03-16 11:11:31 eklenmiş ve 187 kez görüntülenmiştir.
SAHAFIN PENCERESİ; Abdulbari KARABEYESER

Bahar kapıda… Kış boyu eve kapanarak alınan kiloları vermenin telaşı başladı. İnsanoğlu bu işte! Ölçüsüz yemenin, ölçüsüz yaşamanın kurbanı! İfrat ve tefritin ortasını bir türlü bulamaz. Korona diye bir virüs çıktı marketleri boşalttılar. Bulduklarını da bire on vererek aldılar. Sanki kıtlıktan çıkmışlar da bir daha hazırlıksız yakalanmamak için stok yapıyorlar! Mide, mide, mide… Ne diyordu Efendimiz (sav)? “İnsanoğlu karnından daha kötü bir kab doldurmamıştır.” Sahi insanoğlu neden bu kadar açtır? Bu açlığı, bu doyumsuzluğu nereden geliyor? Biraz bu konuda hasbihal edelim istedim.

         Evet, insan yaratılışı gereği doyumsuzdur. Hep açtır. Çünkü cennetten kovuldu. Cennetin güzelliklerini gördü. Cennetin güzelliklerini gördükten sonra dünyaya terk edilmesi onu doyumsuz kıldı. Allah'ın, “Elimdeki hazineleri de versem doymazlar” demesi bundandır. Cenneti gören dünyadaki fani güzelliklerle doyar mı ya da kanar mı?

         Çocuk annesini ister. Baştan aşağı altınla donattığınız dünya güzeli bir kadını getirseniz dahi o çocuğun gönlünü almış olamazsınız, illa annesini ister. Cenneti gören ruhta, annesini bilen, tanıyan çocuk gibidir. Ondan başkasına meyletmez ve annesi gelmeyene kadar da kolay kolay susmaz. Kübreviye’nin piri Necmeddinî Kübra Hazretleri Mustafa Kara’nın Türkçe’ye kazandırdığı Risâle ile’l-Hâim adlı eserinde şöyle der: “Arkadaşları ile aşık ve ceviz oyunu oynamak isteyen bir çocuğu bu oyundan alıkoyup, buna karşılık kendisine binlerce altın verseniz yine de onu memnun edemezsiniz.” Ruhuyla cenneti gören insan da böyledir. Dünya nimetlerine saldırmasının altında yatan sır buradan mütevellittir yani ruhuna çalınan cennet nimetlerinin onda uyandırdığı deruni iştiyaktan kaynaklanmaktadır.

         Evet, ruh, rahmanın parmakları arasındadır. Cenneti gören, bilen ruhtur. Ruhta bir gözdür. Onu keşfetmek ya da çözmek zordur. Milyonda bir insana nasip olur. “Adamın kalp gözü açıktır” deriz ya. Kalp gözü açıksa insan bazen tahammül etmez, dayanamaz gördüklerine. Çünkü eşyayı, insanı ve kâinatı asli haliyle görür. Bu halde görmek onu dayanılmaz bir cendereye sokar.

         Karşınızdaki insanın beyninin içinden geçenleri görmek ya da bilmek zevkli gibi görünse de sonuçlarına katlanmak itibariyle dayanılmazdır. Hayvanların dilini öğrenmek isteyen adamın hikâyesini bilirsiniz kitaplarda vardır. Sonucu çok ağır olur.

         İnsan cenneti gören ruh gözüyle dünyaya gönderilince gördüklerine dayanamadı. Hatta Âdem peygamberin kırk küsur sene baygın yaşadığı gelen rivayetler arasındadır. Sonra da insanoğluna ruh gözü yerine baş gözü verildi. Baş gözü dünyanın içindekileri görsün diye verildi. Çünkü kalp gözü batın gözüdür ve her şeyin iç yüzünü görme istidadına göre yaratılmıştır. Dünya zahir yani maddedir o halde zahir dünyayı zahir gözle görmeli insan. İsteyen çokça çalışarak kalp gözünü açabilir ve her şeyin iç yüzüne muttali olabilir tabi bu da öyle zannedildiği gibi kolay değildir. Kırk fırın ekmek yemekte bazen bunun diyetini ödemeye kâfi gelmeyebilir! En iyisi verilmeyenin peşine düşmemek ve verilene şükretmek. Kula yakışan bu değil midir?

         Evet, bahar kapıda cümlesiyle yazımıza giriş yapmıştık. Dilerseniz bedenimize ve ruhumuza bahar getirecek pir perhizle sözlerimizi bağlayalım. Kilolarından kurtulmak isteyenlere de sevabı bol bir perhiz olur. Necmeddin Kübra’nın aynı isimli kitabından iktibasla aktralım:

         Bir sufiye “Niçin ekmek yemiyor da çorba içiyorsun?” diye sorduklarında şöyle cevap verir: “Ekmeği çiğneyip yutuncaya kadar Allah’ın kitabından birkaç ayet okurum!” Esen kalın, sağlıcakla kalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi