ŞEYTAN ARABASI


Bu makale 2020-05-18 14:15:19 eklenmiş ve 91 kez görüntülenmiştir.
PENCERE; HASAN HÜSEYİN BAHADIR

Geçenlerde internette İlhan Durusel’in “Tekerleküstü Şen Yolculuklar” isimli yazısını okudum. Çok ilginç olan bir yazı esasında bir kitaptan bahsediyor. Kitabın yazarları Thomas Gaskell Allen ve William Lewis Sachtleben. Yahu bize ne adam bundan demeyin. Şöyle ki efendim! Bu iki kafadar üniversiteden mezun olduktan sonra, 1890 yılında Amerika’dan atlıyorlar velespite, önce gemiyle İngiltere’ye, oradan işte İtalya’ya gezerek Anadolu’ya geliyorlar. Bisikletlerinin markası Humber Safety, bunun şöyle bir önemi var. Daha önceki üç tekerlekli bisikletlerden farklı, bugün de kullandığımız cin arabalarının aynısından.

         Bu iki kafadarın amacı okulda tamamladıkları teorik eğitimi biraz da pratiğe dökmek. Ankara’ya geldiklerinde şehrin ilerici valisi tarafından kabul ediliyorlar. Vali Kırşehir’e kadar olan yolun bittiğini söylüyor. Tabi bisikletliler için bundan daha güzel bir haber olmasa gerek. Çıkıyorlar Ankara’dan Kırşehir’e geliyorlar. Kırşehirliler yani işte büyük dedelerimiz ve ninelerimiz “Şeytan arabalılar geldi.” diye karşılıyorlar Amerikaları. Herhalde hayatlarında ilk defa mekkare dışında bir taşıt görüyorlar. Amerikalılardan yalnız bisikleti değil dolma kalemi ve fotoğraf makinesini de görüyor dedelerimiz. Henüz bizim buralara bu icatların gelmesine bir yarım asır daha var.

         Delikanlılar Kırşehir’den Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a gidiyorlar bisikletle. Yolda elbette duruyorlar ve bol bol resim çekiyorlar. Bu resimlerin ne kadarı Anadolu’da çekilmiş bilmiyorum ama yolculuk boyunca 2500 fotoğraf çekmişler. Gezi yazılarını da 1894’te kitap olarak bastırmışlar. İlhan Durusel’in yazısında belirttiği gibi bu kitap kendisini Türkçeye çevirecek birini bekliyor. 2500 fotoğraftan Kırşehir ile ilgili olanlarını bir görebilsek fena mı olur?

         Allah var, Amerikalılar tatlı tatlı anlatıyorlar. Kırşehir’e yaklaşırken onları atlılar falan karşılıyor. Herhalde epey de şaşırıyorlar. Hana yerleştiklerinde bile gelen giden merak eden eksik olmuyor. Fotoğraf makinesi ve dolma kalemin gizemini çözemiyorlar. Fotoğraf makinesi için bu teleskoptur veya para kutusudur diye yorum yapıyorlar büyük dedelerimiz. Ecnebilerin elindeki Asya haritasına ise tümden şaşıyorlar. Becerebildikleri kadar sorup anlamaya çalışıyorlar. Meraklısına kitabın ve İlhan Durusel’i yazısının linkini bırakıyorum.

http://www.gutenberg.org/files/31111/31111-pdf.pdf http://bekirtarik.blogcu.com/tekerlekustu-sen-yolculuklar/2392338

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi