DEĞİŞİM ŞART PEKİ YA KİMİN İÇİN?


Bu makale 2020-05-18 14:18:59 eklenmiş ve 63 kez görüntülenmiştir.
ÇOCUKÇA; Nergis KARAYEL

 

Pandemi kelimesi içimize işlediğinden bu yana çok şey değişti bu yalan dünyada; insanlar, hayvanlar ve doğa. Her ne kadar eskiye dönme çabamız, isteğimiz, umudumuz olsa da artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacak.

         Ne okul eski okul, ne öğretmen eski öğretmen ne de veli eski veli!

         Peki ya çocuk? Öğrenci?

         İşte onlar sürece en çabuk adapte olanlar. Değişim onların yaşantılarını da etkileyecek elbette.

         Her zaman her eğitimcinin ve her eğitim kurumunun önem verdiği yüz yüze eğitimden çok uzaktan ve de canlı(online) eğitim de önem kazandı. Önceleri süreci planlamakta biraz aksaklıklar çıksa da pek çok eğitimci gün geçtikçe sınır tanımaz oldu.

         Okul ve öğretmenler değişim ve gelişim göstererek bu süreci daha verimli kılmaya çalışırken değişmesi belki de bakış açısını değiştirmesi gereken bir diğer unsur da veliler olacaktır.

         İki üç aylık evde kalma dönemi velilere buhrana soktuğu yadsınamaz. Hem anne baba oldular hem öğretmen. Hiçbir öğretmen anne babadan öğretmencilik oynamasını beklemez sadece destek olmalarını ister. Kimin için?

         Pek çok veli ve öğretmen ile görüşüyorum tabi ki ben de bir veli, bir eğitimciyim. Yani iki taraftan da bakabiliyorum duruma. İşte bu yüzden de diyorum ki değişime velilerin de ayak uydurması şart. Normal zamanda ödev bile yapmak istemeyen öğrenciyi şimdi yönlendirmek daha zor kabul ediyorum. Çalışan anne babaların eğitim sürecine dâhil olmaları zor bunu da biliyorum. Geçenlerde bir arkadaşım dedi ki öğretmen bunalttı artık, canlı ders, ödev, kitap, deneme… Benim zamanım mı var bunları yaptıracak. Onun eli boş tabi evde oturduğu yerden şunu yap bunu yap, deyip duruyor.

         Çalışanlar ebeveynlerin ve evde çocuğunun ödevinden bunalan ebeveynlerin atladığı bir nokta var. Beyin gelişen ve gelişebilmek için kritik dönemleri aksadığında o süreçte olabilecekleri yerine koyması güç olan bir varlık ve beyin gelişirken tatil yapmaz, hastayım, üzgünüm o yüzden gelişmeye bir süre ara vereyim demez. Diyeceğim o ki zaman tıkır tıkır akıyor ve onu doğru kullanmak gerek. Saatlerce ödev yapılsın demiyorum ama bu süreci okul yok diye boş geçirmek gelecek yıllarımızı tehlikeye atacaktır. Biz eğitimciler çocuklarımızı içinde bulunduğumuz şartları doğru kullanarak geleceğe göre yetiştirmek, yönlendirmek zorundayız. Bu bazen akademik bazen de sosyo-duygusal olabilmektedir.

         Evet, pandemi hayatımızda çok şey değiştirdi, pek çok yeni şeye adapte olduk ve veli olarak yeni veli modeline de adapte olmak zorundayız. İstesek de istemesek de, söylenmeden, şartları zorlayarak.

         Kimin için?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi