FEMEN

Tekerlekli sandalyeye mahkûm edilmiş güzel ülkemi trene bindirme çabasında kol ve bacağımı kaybedeceksem de şafaktayım, doğumuna güneşin gün sayıyorum.
Bu makale 2013-11-04 23:24:04 eklenmiş ve 11843 kez görüntülenmiştir.
ARTI; Günay BİLGE

Aynı değiliz.. iki iki daha dört eder mantığını kolayca kabul edebildiğimiz gerçekler dünyasında erkek ile kadının da aynı olmadığını kabul etmek zor olmasa gerek. Buradan aynılık, eşitsizliktir anlamını çıkaracak er arkadaşları ayakta alkışlıyorum. Yargı, toplum, iş hatta tanrı önünde eşit olmalıyız ama aynı olmadığımızı bilerek. Çünkü aynı haklara sahiplik ile aynı özelliklere sahiplik bizde sıklıkla karıştırıla gelen kavramlar.

            Az buçuk biyoloji görmüşler "survival of the fittest" (güçlü olan ayakta kalır) kuralı ile doğal seçilimin hem kadın hem de erkek için geçerli olduğunu hatırlayacaklardır. Doğal seçilimde güçlü olup ayakta kalmaya devam eden ve insan soyunun sürdürülebilirliğinde söz sahibi onlarca kadın için ne buyurmalı. Bu yolculukta birinin yokluğunun ötekini yokladığı puzzle uyumunu görmezden gelerek sürekli kirlenen ve eksik etek olan kadın vurgusu ile nereye varılabilinir. Bütün vücudu içeren fizyolojik farkların büyük sosyal farklara neden olabileceği elbette kabul edilebilir bir durum. Giyimimizden kullandığımız tuvaletlerin farklılığına kadar. Asıl mesele bugünün Türkiye’sinde ortaçağ kilisesindeki “kadının insan olup olmadığı” tartışmasının yumuşatılmış halidir. Hamile olanlar kirli ve utanç duygusu ile evlerinden çıkmasınlar buyurusunda olduğu gibi. Kadın bedeni ve fizyolojisi üzerinden erkek egemen bir tartışmayı sürdüre gelen ve giderek kadını bugünkü modern köleliğinden daha da aşağıya itecek gelecek tasarıları için zemin hazırlayanlar korkmalılar. Erkek egemen bir ikiyüzlülüğün birbirini gammazlayan, sinen, üç kuruşluk getiriye yanaşan, yamanan, ürkek varlığında, bir yanındakine güvenemeyen kalabalığında boğulacaksınız.

            On üç yaşında gelin verilen kızın babası ile iki ev ötede anne evine ziyarete izinsiz gidemeyen kadının eşi farklı olduklarını düşünmesin. Sosyal ve toplumsal yaşama cinsiyet yüklememeyi öğrenebildiğimizde farklılıklarımızın güzelliğinde omuz omuza bir yaşamı kotarabiliriz. Böylesi benim ömrüm için ütopya olsa dahi çocuklarımız için öngörülebilir bir savaş nedeni olabilir. Tam da yerelinden başlayan bir seçim sürecinde kadın varlığını omuz omuza bir yaşam için öne sürmek gerekiyorsa kirliliğimizi ispata yeltenecek çamur savaşçılarına yiğitçe göğüs germeli.

 

            Fındık kadar göğsünü açıp protesto mu ediyorsun lakırtısında fındık kadar kelimeleri size yolluyorum. Tekerlekli sandalyeye mahkûm edilmiş güzel ülkemi trene bindirme çabasında kol ve bacağımı kaybedeceksem de şafaktayım, doğumuna güneşin gün sayıyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi