AHİLİKLE İLGİSİ OLMAYAN BAYRAM


Bu makale 2016-06-07 11:25:00 eklenmiş ve 9647 kez görüntülenmiştir.
MİZAN; Bahri KORKMAZ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sönük geçen "Ahi"lik Bayramı, dışarıdan gelen, Ahiliği de Fütüvvetnameyi de doğru dürüst bilmeyen "misafir"ler, hem sahnede hem de sofrada görüntü verip "Ahiler, Cacabey'ler, Şeyh Edebali'ler, Süleyman Türkmani'ler, Aşıkpaşa'lar ve evliyalar diyarı Kırşehirliler" diyerek anlamını, açılımını, bu kişilerin kimler olduğunu dahi bilmeden, kalıplaşmış klişe sözleri sarf ederek Kırşehir esnafının ve halkının itibar edip de katılmadığı sözde "Bayram"a Kırşehir'in "önde" gelenlerine hitaben konuşarak ve "etli pilavı" da yiyerek "Ahiliği" tanımadan kutlamış oldular.

            Ahi Evran'ı tanımadan, ne yapmaya çalıştığını, nasıl bir teşkilatlanma yaptığını, o dönemin "devlet" içi iktidarlarına ve "Moğol" gibi zalim ve katil sürüsüne niçin karşı geldiğini "Fütüvvetname" gibi bir yönetim şeklinin ne anlama geldiğini az çok bilmezlerse...

            Osmanlının kuruluşundaki etkilerini bilmezlerse "Ahilik" kutlaması da ancak bu kadar olur.

            Var mı televizyon kanallarına çıkıp gazetecilere brifing verecek olan? Tv ve radyolara oturup Ahiliğin günümüzdeki insan yapısı "anayasa"ları devirip onun yerine "İslami Anayasa" koymaya çalıştığını söyleyebilecek bir babayiğit var mı? Var mı Ahi Evran'ın İslamın ilahiyat boyutunu, İslamın ekonomik, sosyal, siyasal, askeri ve eğitim boyutlarını anlatabilecek birileri?

            Ahilerin ortaya koyduğu anayasanın (Fütüvvetname) Osmanlı Devleti'nin ilk anayasasını oluşturduğunu, Tanzimat'a kadar kısmi olarak devam ettiğini, ortaya çıkan sorunları Kur'an ve sünnete göre çözdüklerini kim söyleyecek?

            Ahiliğin günümüz esnaf teşkilatlarıyla hiç ilgisi olmadığı halde neden hep onlar kutlamanın içerisinde oluyorlar? Çünkü metotları tamamıyla farklı...

            Ahilikte batan esnafa faizsiz yardım ediliyordu. Esnaf kurtulursa aldığını faizsiz olarak yaptığı kara göre yavaş yavaş ödüyordu. Şimdi ise faizle para veriliyor, kefil isteniyor, ödeyemezsen misli faizle adamın ocağına incir ağacı dikiyorlar. Ahilikte kendisini toparlayamayan esnafa verilen para geri alınmadığı gibi ona rızkını temin edecek kadar yardım edilmeye devam ediliyordu. Günümüzdeki sözde esnaf teşkilatları verdiği parayı ödeyemeyen esnafın evine haciz göndererek hem iş yerindeki malı, hem de evinde çoluk çocuğun yattığı yatağı, oturduğu koltuğu ve diğer eşyalarına el konularak borca karşı sattırıyor.

            Yapmayın beyler!...

            Ahi Evran'a ve o güzide teşkilata hakaret etmeyin! Sizinle "Ahi"liğin arasında dağlar kadar fark varken o insanların kemiklerini sızlatmayın! Vallahi de billahi de Ahi Evran ayağa kalksa sizin esnaf teşkilatlarınızın işleyişini görse sizleri Allah'a şikayet ederek geldiği yere "kaçarak" geri giderdi.

            Son olarak; neden bir fıkıh alimi olmayan, İslamın sosyal, siyasi, ekonomik, askeri boyutunu ortaya koyamayan, Moğol zulmüne karşı halkı susturup Moğollara yardım eden, rivayetlere göre o zamanın Moğollarının, Kırşehir Valisi olan Cacabey'e, Ahi Evran'la birlikte Mevlana'nın oğlu Alaaddin Çelebi'yi 01/04/1261 tarihinde idam ettiren Mevlana olmasına rağmen Mevlana kutlamaları iktidar-muhalefet, yerli yabancı, inanan inanmayan herkes tarafından şaşaalı bir şekilde kutlanıp Mevlevilik her yerde yaygınlaştırılmaya çalışılırken neden Ahilik sönük bir şekilde geçiştiriliyor?

            Sizce Ahilik felsefesini öğrenen insanlar mevcut beşeri (insan yapısı) sistemleri reddedip İslami yönetimi isteyecek olmasınlar?

            Mevlana felsefesini öğrenen insanların ise insanları beşeri sistemlere ve zalim de olsa zulme karşı, insanları miskinleştirip başkaldırıyı önlediği için olmasın?

            Bence bu olanları Nasuriddin Mahmut Bin Ahmet El Hoy duymasın...

            Çünkü Ahi Evran,müslümanları ve islamı iktidarın içine çekmeye çalışırken, Mevlana'nın İslamı iktidardan uzaklaştırmanın çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. Ahi, tevhidi düşünceyi iktidar yapmaya çalışıyor; Mevlana ise laikliği yaşam haline getirerek krallığa kapı açıyor.

            Bize (dört dörtlük olmasa da) İslami metodoloji temelini oluşturabilecek bir miras bıraktıkları için Ahi Evran ve ahileri rahmetle anıyorum.

            Bu anlatmaya çalıştığım Ahiliğin yalnızca bir parçası. Oysa Ahi Evran; hem başkan, hem kadı, hem komutan, hem eğitimci, hem zanaatkarlar piri, hem de çevrede ve uzaklardaki alimlerin danışma merkezi...

            Ahiliği; Karadeniz'de, Akdeniz'de, Ege'de, Marmara'da yetiştirdiği insanları oralara göndererek örgütleyen kişidir.

            Yani anlayacağımız bugün ki insanların yaşamı, kültürü, uygulamaları vs. farklı. Ahi Evran'ın ki külliyen farklı...

 

            Selam ile...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi