DÖRT TEMEL DİL BECERİSİ ve GRAMER


Bu makale 2016-09-22 12:59:32 eklenmiş ve 10196 kez görüntülenmiştir.
EDEBİYAT PENCERESİ; Doruk ALA

Temel beceriler ilk gelişenden son gelişene doğru şu şekilde sıralanır: dinleme, konuşma, okuma ve yazma. Bu becerilerin gelişiminden sonra evrensel okur-yazar veya entelektüel birey kavramı doğar. Bu beceriler evrensel okur-yazarın gelişim basamaklarıdır aynı zamanda. İnsan doğduğu çevreyle etkileşime önce dinleyerek geçer.

            Sonra duyduklarını taklit etmeye başlar. Bu taklit ağızdan çıkan ilk sesler, yani konuşmadır. Dinleme becerisi anne karnından itibaren gelişmeye başlar. Çevreyle etkileşime dinleyerek geçen birey konuşur. Okuma gelir ardından birey için. Okunulan şeyler not alınır bir kenara, bu da yazmadır. Artık tüm bunları bir yürüten kişi evrensel okur-yazar olur. Her şeyin bir arada yürümesini sağlayan gramerdir. Dört temel becerinin de öncü gücü ya da füzyonu gramerdir. Gramer olmadan dört beceride gelişemez. Temel becerilerse grameri besler. Okumu-yazma sürecimizde bu durum örneklenmiştir. Okul çağımızda okuma ve yazmayı gramere göre öğreniriz. Temel beceriler sayesinde kuralına göre konuşup yazmaktayız.

            Bu kurallarsa gramerden ileri gelir. Kendi dilimizin grameri içinde konuşup yazmaktayız. Konuşmamızın düzgünlüğünü sağlayan, seslerin doğru telaffuzudur. Seslerin yapısını ve şekliniyse gramerden öğreniriz. Doğru bir biçimde gramer yapısını öğrenmiş birey akıcı ve düzgün konuşur. Karşısındakine mesajını net ve anlaşılır biçimde iletir. Birileri bir şeyler konuşuyorsa onu dinleyen biri daha vardır. Birileri bir şeyler yazıyorsa okuyan mutlaka vardır. Hepsiniyse gramere göre işlemekteyiz. Gramer yani dilbilgisi iyi öğretilse, çocuklarımızın konuşmasının akıcı olacağı kanısındayım. 

 

            Çocuklarımızın yazılarının da düzgünlüğü veya bozukluğu gene gramere dayanmakta. Gramer, becerilerin gelişmesinde ve geliştirilmesinde sadece bir araçtır. Temel becerilerin hepsiyse bir amaçtır. Demem o ki gramer becerilerden, beceriler gramerden bağımsız değil. Her ikisinin de ilerleyişi ve gelişimi bir birine bağlı. Bir diğeri öteki tekini etkiler, domino etkisi misali. En başta dinlemeyle başlar insan ve en son yazma gelir. Süreçteki zincirlerden biri kırıldı mı anlaşılmaz olur insan. Konuştuklarımızın ve yazdıklarımızın herkesçe anlaşılması dileğiyle…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi